UWAGA! Dołącz do nowej grupy Suwałki - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jerzy Gruszka


Jerzy Gruszka, urodzony 24 października 1930 roku w Suwałkach, to znana postać w dziedzinie kartografii oraz geodezji. Poza swoimi osiągnięciami zawodowymi, odegrał istotną rolę jako topograf i aktywny działacz polonijny na emigracji w Australii.

Przez wiele lat Gruszka był związany z Australian Army, gdzie osiągnął stopień pułkownika. Jego praca nie tylko w strukturach wojskowych, ale również w dziedzinie geodezji, przyczyniła się do znaczących zmian w postrzeganiu kartografii i topografii w Australii.

Warto również zaznaczyć, że jego imieniem nazwano jezioro Gruszka w Australii, co jest ukłonem w stronę jego dziedzictwa i wpływu, jaki wywarł w tej dziedzinie. Jego życie oraz dokonania pozostają inspiracją dla wielu pokoleń.

Życiorys

Tuż po wybuchu II wojny światowej oraz inwazji ZSRR na Polskę, Jerzy Gruszka został deportowany, w towarzystwie rodziny, na wschód, w kierunku Związku Radzieckiego, gdzie osiedlił się w rejonie Archangielska. W 1941 roku, w wyniku amnestii, przeniósł się do Uzbekistanu, a następnie do Kirgistanu. W 1942 roku dotarł do Pahlewi w Persji, obecnie znanej jako Iran, i osiedlił się w obozie uchodźców w okolicach Teheranu, w którym przebywał aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, jego droga prowadziła do kolejnego obozu dla uchodźców, tym razem w Tanganice, gdzie mieszkał w miejscowościach takich jak Morogoro, Kidugala, Ifunda oraz Tengeru.

W styczniu 1950 roku Jerzy emigrował do Australii. Pierwsze dwa lata jego życia w nowym kraju były poświęcone pracy jako robotnik fizyczny, gdzie brał udział w różnych kontraktach rządowych. Dnia 1 lutego 1955 roku wstąpił do Korpusu Topograficzno-Kartograficznego armii australijskiej, gdzie zdobywał wiedzę i umiejętności w dziedzinie kartografii, kończąc Wojskową Szkołę Kartograficzną. W wyniku swoich działań, 14 sierpnia 1961 roku, podczas pomiarów na pustyni Gibsona, odkrył na tym obszarze jedyne jezioro słodkowodne, które później zyskało jego imię.

Po zakończeniu służby wojskowej, Jerzy Gruszka zaangażował się aktywnie w życie lokalnej Polonii w Australii. Osiedlił się w Athelstone, położonym na przedmieściach Adelaide, gdzie został wyznaczony na stanowisko zastępcy delegata rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Południowej Australii, co miało miejsce 1 grudnia 1987 roku, podlegając jednocześnie delegatowi Andrzejowi Szczygielskiemu.

W ciągu swojego życia Jerzy otrzymał liczne odznaczenia, w tym Medal Orderu Australii, jak również Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, który został mu przyznany przez prezydenta Lecha Wałęsę 8 września 1993 roku. Był osobą związaną z rodziną – żonaty z Ewą, z domu Pacak, miał troje dzieci.

Przypisy

  1. Zbigniew Andrzej Judycki: Pod obcymi sztandarami. Oficerowie polskiego pochodzenia w siłach zbrojnych i policji państw obcych. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2019, s. 70. ISBN 978-83-8061-657-8.
  2. M.P. z 1993 r. nr 54, poz. 500.
  3. Uchwały Rady Ministrów w sprawie powołania Delegatów Rządu RP na Uchodźstwie w Szwecji, Wenezueli, Południowej Australii i Kanadzie. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 44, Nr 4 z 21.12.1987 r.

Oceń: Jerzy Gruszka

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10