Rudolf Dzipanow


Rudolf Dzipanow był znaczącą postacią w historii Polski, urodzony 19 września 1921 roku w Suwałkach, a zmarły 23 kwietnia 2013 roku w Warszawie.

Osiągnął stopień generała brygady w Ludowym Wojsku Polskim, a także uzyskał tytuł doktorski w dziedzinie nauk humanistycznych.

Był uznawanym autorem wielu ważnych publikacji o tematyce historyczno-wojskowej, które przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy na temat militariów oraz dziejów wojskowości w Polsce.

Życiorys

Rudolf Dzipanow był synem Jana, który miał serbskie korzenie, oraz Natalii z rodziny Bydelskich. W okresie przed wybuchem II wojny światowej uzyskał wykształcenie w gimnazjum w Suwałkach. We wrześniu 1939 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Jako junak Przysposobienia Wojskowego angażował się w działania wojenne. Po wybuchu wojny, w latach 1939-1944, przebywał w Lubelszczyźnie, gdzie musiał ukrywać się przed deportacją do Niemiec. W tym czasie pracował w gospodarstwie rolnym oraz uczestniczył w militarnych operacjach Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich.

W sierpniu 1944 roku zdecydował się wstąpić do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie ukończył dywizyjną szkołę podoficerską w 4 samodzielnym batalionie szkolnym. W grudniu 1944 roku objął stanowisko dowódcy plutonu fizylierów w 1 kompanii 11 Pułku Piechoty. Wraz ze swoją jednostką przeszedł szlak bojowy 4 Dywizji Piechoty, który prowadził od Warszawy przez Wał Pomorski aż do Kołobrzegu. Niestety, podczas bitwy pod Kołobrzegiem, Rudolf doznał rany nogi.

Po rehabilitacji w szpitalu skierowano go do szkoły oficerskiej, którą zakończył w sierpniu 1945 roku, uzyskując awans na podporucznika. W kolejnych latach dowodził drużyną oraz kompanią, a w 1947 roku ukończył kurs dla oficerów sztabu wielkich jednostek w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Po tym etapie kariery, Rudolf został dowódcą I batalionu w 36 pułku piechoty w Łowiczu, a następnie oficerem taktyczno-wyszkoleniowym w sztabie 34 pułku piechoty w Łodzi. W 1956 roku zdobył dyplom w Akademii Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego w Rembertowie.

W okresie 1954-1963 Rudolf Dzipanow pełnił funkcję zastępcy szefa Katedry Taktyki Ogólnej i Sztuki Operacyjnej w Akademii Wojskowo-Politycznej oraz Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżynskiego. Później, między 1963 a 1965 rokiem, był zastępcą szefa Wojskowego Instytutu Historycznego. W marcu 1965 roku objął stanowisko szefa Zarządu III Operacyjnego OTK Sztabu Generalnego WP. Na podstawie uchwały Rady Państwa PRL z 29 września 1966 roku, otrzymał tytuł generała brygady, co zostało mu uroczyście wręczone przez przewodniczącego Rady Państwa PRL, Edwarda Ochaba, 10 października 1966 roku w Belwederze.

Od maja 1967 roku był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP, gdzie pełnił rolę szefa Sztabu Planowania Rozwoju Obronnego Kraju. Po przekształceniu tej komórki w lipcu 1969 roku, został szefem Sekretariatu Komitetu Obrony Kraju, a także zastępcą sekretarza KOK. W wyniku konfliktu z generałem broni Grzegorzem Korczyńskim, został zawieszony w czynnościach służbowych w maju 1970 roku. Po tej decyzji, we wrześniu 1970 roku, przeniesiono go na niższe stanowisko zastępcy dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego ds. Obrony Terytorialnej, gdzie pracował do grudnia 1975 roku.

W październiku 1973 roku powierzono mu zadanie zastępcy przewodniczącego delegacji PRL w Polskiej Misji w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie. 7 października 1973 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wojskowej Akademii Politycznej, specjalizując się w historii wojen, a jego promotorem był prof. dr hab. Stanisław Herbst. Od grudnia 1975 do marca 1978 kierował Zespołem Naukowym w Sztabie Generalnym WP. W marcu 1978 roku został komendantem Wojskowego Instytutu Historycznego im. Wandy Wasilewskiej.

W listopadzie 1981 roku objął funkcję pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej oraz szefa Delegatury MON przy Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracował do października 1986 roku. W okresie stanu wojennego w Polsce, od 1981 do 1983 roku, był pełnomocnikiem Komitetu Obrony Kraju, piastując równocześnie funkcję komisarza wojskowego w Polskiej Akademii Nauk. 5 listopada 1986 roku został uroczyście pożegnany przez ministra obrony narodowej, generała armii Floriana Siwickiego, z powodu przejścia w stan spoczynku, co formalnie nastąpiło 9 stycznia 1987 roku w związku z osiągnięciem ustawowej granicy wieku.

W maju 1985 roku przewodniczył polskiej delegacji podczas obrad Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, które odbyły się z okazji 40-lecia zakończenia II wojny światowej. Wygłosił tam przemówienie na forum tej organizacji. W 1987 roku dołączył do prezydium polskiej sekcji ruchu „Emerytowani Generałowie na rzecz Pokoju i Rozbrojenia”. Był również członkiem Rady Naczelnej ZBoWiD i przewodniczącym Komisji Historycznej w Zarządzie Głównym tego stowarzyszenia, a także prezesem Środowiska Kombatantów 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. W latach 1988–1990 był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ponadto, był aktywnym działaczem Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny w kole warszawskim.

Dzipanow był także autorem pięciu książek oraz przeszło 250 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zmarł 23 kwietnia 2013 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu wojskowym na Powązkach (kwatera FIII-5-6).

Odznaczenia

Rudolf Dzipanow został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego poświęcenie oraz wkład w służbę dla kraju. Poniżej przedstawiamy zestawienie jego najważniejszych nagród i odznaczeń:

  • Order Sztandaru Pracy II klasy,
  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Walecznych,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej,
  • Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Złoty Medal Za zasługi dla obronności kraju,
  • Srebrny Medal Za zasługi dla obronności kraju,
  • Brązowy Medal Za zasługi dla obronności kraju,
  • Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (1971 oraz 1977),
  • Order Czerwonego Sztandaru (ZSRR),
  • Medal W Służbie Pokoju (ONZ),
  • medale wietnamskie,
  • Tytuł „Zasłużony dla miasta Suwałk” (2001),
  • odznaki honorowe za zasługi dla 7 województw,
  • inne odznaczenia.

Odznaczenia te podkreślają znaczący dorobek Dzipanowa oraz jego wpływ na życie społeczne i militarne w Polsce.

Życie prywatne

Rudolf Dzipanow spędzał swoje życie w stolicy Polski – Warszawie. Zawarł związek małżeński w 1947 roku, wybierając na żonę Urszulę, którą poznał jako Milewską. Para doczekała się dwójki dzieci, co świadczy o ich rodzinnej więzi.

Przypisy

  1. UM Suwałki: 180 lat I Liceum Ogólnokształcącego. [dostęp 08.10.2018 r.]
  2. Miejsce pochówku. [dostęp 13.01.2018 r.]
  3. UM Suwałki: Rudolf Dzipanov nie żyje. [dostęp 26.04.2013 r.]
  4. Skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa 1988–2011. radaopwim.gov.pl. [dostęp 06.11.2011 r.]
  5. Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, nr 3, 27.02.1978 r., s. 4.
  6. Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, nr 3, 20.04.1971 r., s.21.
  7. Piotr Franaszek, Naukowcy władzy, władza naukowcom, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2010, s. 266.
  8. J. Królikowski, Generałowie i admirałowie Wojska Polskiego 1943-1990 t. I: A-H, Toruń 2010, s. 389.
  9. Nekrolog

Oceń: Rudolf Dzipanow

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:13