I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach


I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach to placówka o bogatej historii, która od lat stanowi ważny element lokalnej społeczności edukacyjnej. Warto zaznaczyć, że szkoła ta posiada Oddziały Dwujęzyczne, co wyróżnia ją na tle innych placówek w regionie.

Ta suwalska szkoła ponadpodstawowa, niegdyś funkcjonująca jako gimnazjum, obecnie przekształcona jest w liceum ogólnokształcące. Jest to najstarsza działająca szkoła ponadpodstawowa w Suwałkach, a także jedna z najstarszych instytucji edukacyjnych w Polsce, co czyni ją miejscem wyjątkowym pod względem tradycji i dorobku edukacyjnego.

Historia szkoły

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach sięga października 1835 roku, gdy to z przekształcenia miejscowej Szkoły Obwodowej utworzono Gimnazjum Sejneńskie. Zaledwie cztery lata później, w październiku 1839, placówka została przeniesiona do Suwałk, a w następnym roku uzyskała status Gimnazjum Gubernialnego. W lipcu 1843 roku rozpoczęto budowę gmachu, zaprojektowanego przez Antoniego Corazziego, a szkoła osiedliła się w nowym obiekcie w sierpniu 1846. Od chwili jej powstania aż do sierpnia 1866 roku funkcjonowała ona jako Gimnazjum Męskie, kiedy to utworzono równoległe Gimnazjum Żeńskie.

W lutym 1905 roku uczniowie Gimnazjum Męskiego zorganizowali strajk, domagając się usunięcia nauczycieli propagujących rusyfikację oraz wprowadzenia nauczania w języku polskim. W wyniku tych wydarzeń doszło do działalności konspiracyjnej uczniów obu gimnazjów, którzy w okresie 1909–1914 wydawali pismo pod nazwą Przedświt. Po zakończeniu I wojny światowej, w 1919 roku, Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego wznowiła działalność szkoły. Utworzono gimnazjum koedukacyjne, które szybko zostało podzielone na dwa odrębne kierunki: Gimnazjum Żeńskie im. Marii Konopnickiej oraz Gimnazjum Męskie im. Karola Brzostowskiego.

W listopadzie 1925 roku dyrektorem Gimnazjum Męskiego był Jan Firewicz, a od kwietnia 1926 do października 1938 kierownictwo Gimnazjum Żeńskiego sprawowała Maria Ropelewska. Dyrektorem Gimnazjum Męskiego był wówczas Wincenty Burakiewicz do momentu wybuchu II wojny światowej. W 1936 roku obu placówkom udało się zorganizować zjazd absolwentów suwalskich szkół średnich, a w 1938 zmienione zostały nazwy na „Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Marii Konopnickiej” oraz „Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Karola Brzostowskiego” w wyniku reformy oświaty.

W czasie II wojny światowej szkoła została zamknięta, a wielu nauczycieli aresztowano przez Wehrmacht. Szkoła wznowiła działalność 23 listopada 1944 roku, wkrótce po wyzwoleniu Suwałk. Po 1948 roku, w związku z nowymi regulacjami w systemie edukacji, przemianowano ją na liceum ogólnokształcące. W czerwcu 1957 roku zorganizowano pierwsze po wojnie spotkanie absolwentów, podczas którego odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych nauczycieli i uczniów. W tym samym roku placówka otrzymała imię Marii Konopnickiej, a „Rota” stała się jej hymnem.

W październiku 1959 roku społeczność szkolna ufundowała sztandar. W 1966 roku liceum otrzymało Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego z okazji rocznicowych obchodów. Grudzień 1973 roku przyniósł kolejne odznaczenie – Medal Komisji Edukacji Narodowej. W latach 1990-1994 budynek przechodził kapitalny remont, co zmusiło uczniów do zajęć w byłym gmachu PZPR na ulicy Noniewicza. W 2001 roku oddano do użytku nową część szkoły z nowoczesnymi salami wykładowymi, które połączono ze starym gmachem. Z kolei 20 marca 2006 roku otwarto nową halę sportową, której inaugurację uświetnił mecz towarzyski między reprezentacją Polski a Holandią w futsalu.

Biblioteka

Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach jest największą biblioteką szkolną w województwie podlaskim. W jej księgozbiorze zgromadzono imponującą liczbę 40 tysięcy woluminów, które zbierane są od zarania dziejów szkoły w XIX wieku.

Charakterystyka szkoły

W roku 2003, za znaczny wkład w pracę dydaktyczną i wychowawczą, liceum zostało uhonorowane wyróżnieniem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”. Dwa lata później, w 2006 roku, prezydent miasta przyznał placówce nagrodę „Włócznia Jaćwingów” w kategorii „wydarzenie oświatowe”, co podkreśla znaczenie liceum w lokalnej społeczności.

Ogólnopolski Konkurs Jednego Wiersza

Redakcja szkolnej gazety, Licealista, od 1993 roku sprawuje patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Jednego Wiersza. Jego inicjatorem jest Marian Malinowski, opiekun redakcji. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów szkół średnich, jak i tych, którzy już zakończyli swoją edukację.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać na adres szkoły dotąd niepublikowany wiersz opatrzony symbolem, zwanym godłem, autora. Co roku, w ostatnią sobotę maja, odbywa się uroczysty Koncert Laureatów, na który zapraszani są finaliści. Jest to wydarzenie, podczas którego uczniowie liceum mają okazję recytować wiersze laureatów, urozmaicając wystąpienia muzycznymi pokazami.

W trakcie uroczystości kapituła przyznaje nagrody książkowe dla laureatów oraz rozdziela wyjątkowe wydania Licealisty, zawierające wszystkie nagrodzone utwory. Warto zaznaczyć, że w 1995 roku w konkurencji brał także udział jeden z znanych aktorów, Paweł Małaszyński, który będąc białostockim licealistą, zdobył 6. miejsce w tym ogólnopolskim wydarzeniu.

Absolwenci

Wśród absolwentów suwalskiego gimnazjum oraz liceum można wymienić wiele znakomitych postaci, które wniosły znaczący wkład w różnorodne dziedziny. Oto niektórzy z nich:

  • Oskar Awejde – powstaniec styczniowy, prawnik,
  • Cezary Cieślukowski – były wojewoda suwalski,
  • Płk dr inż. Mariusz Chmielewski – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni,
  • Rudolf Dzipanov – generał brygady LWP,
  • Wiesław Fałtynowicz – profesor zwyczajny, lichenolog,
  • Zygmunt Filipowicz – działacz kulturalny, muzealnik, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach,
  • Adam Koc – poseł BBWR,
  • Leon Koc – pułkownik Wojska Polskiego, brat Adama,
  • Tadeusz Komar – poeta,
  • Kazimierz Kulwieć – biolog,
  • Michalina Łabacz – polska aktorka,
  • Andrzej Miłosz – dziennikarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmów dokumentalnych, brat Czesława,
  • Marian Muszkat – sędzia wojskowy,
  • Teofil Noniewicz – lekarz, działacz społeczny,
  • Mirosław Pietrewicz – były minister, członek Rady Polityki Pieniężnej,
  • Aleksandra Piłsudska – działaczka PPS, żona Józefa Piłsudskiego,
  • Michał Połuboczek – poseł na Sejm,
  • Aleksander Putra – działacz społeczny, komendant suwalskiego okręgu POW,
  • Walery Roman – prawnik, działacz społeczny,
  • Edward Szczepanik – ostatni premier Rządu Polskiego na Uchodźstwie.

Różnorodność osiągnięć absolwentów obrazuje ich znaczący wpływ na rozwój różnych dziedzin życia w Polsce. Każda z wyżej wymienionych postaci przyczyniła się do tworzenia historii Suwałk oraz całego kraju.

Przypisy

  1. Cybernetyka w suwalskim liceum [online], Suwałki – DwuTygodnik Suwalski, 19.10.2021 r. [dostęp 17.04.2023 r.]
  2. Tomasz G. Reich: Paweł Małaszyński 11 lat temu. 9.03.2006 r. [dostęp 31.08.2009 r.]
  3. M. Gałaszewski: Uroczyste otwarcie hali sportowej. 20.03.2006 r. [dostęp 31.08.2009 r.]
  4. Stopka redakcyjna. „Licealista”. 2 – 2004/05, s. 16, 28.03.2005 r. Suwałki.
  5. „Licealista. Dodatek”. 3 – 2005, 28.05.2005 r. Suwałki.
  6. K. i K. Jaskólskie (red.): Wspomnienia absolwentów szkoły. [dostęp 31.08.2009 r.]
  7. R. Pawluk, B. Pietrzak, M. Polak, I. Ressel, P. Semczuk: Założenia i kierunki przemian polityki oświatowej w Polsce. [dostęp 31.08.2009 r.]
  8. Andrzej Matusiewicz: Partia nie chciała oddać. Współczesna.pl. [dostęp 31.08.2009 r.]
  9. Joanna Domuracka (red.) i in.: Historia Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. [dostęp 31.08.2009 r.]
  10. a b Biuletyn Informacji Publicznej: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. [dostęp 31.08.2009 r.]
  11. a b c d e K. i K. Jaskólskie: Bogata historia I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach zebrana w kilku datach. [dostęp 31.08.2009 r.]
  12. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 3, s. 62, 01.02.1926 r.

Oceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Średnia ocena:5 Liczba ocen:6