Wiesław Fałtynowicz


Wiesław Fałtynowicz, urodzony w 1952 roku w Suwałkach, zyskał uznanie jako jeden z czołowych polskich biologów specjalizujących się w lichenologii, dziedzinie zajmującej się badaniem porostów. Jego prace naukowe koncentrują się również na ekologii roślin, co pokazuje jego szerokie zainteresowania biologią. W ciągu swojej kariery był valuable nauczycielem akademickim, ściśle związanym z renomowanymi uniwersytetami w Gdańsku i Wrocławiu.

Życiorys

Wiesław Fałtynowicz urodził się w 1952 roku w Suwałkach, gdzie przez szereg lat spędzał swoje dzieciństwo oraz młodość. Ukończył tam szkołę podstawową, a następnie edukację kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, które ukończył w 1971 roku, z powodzeniem zdając egzamin maturalny.

Bezpośrednio po maturze zapisał się na studia biologiczne na nowo powstałym Uniwersytecie Gdańskim, zakończonych w 1976 roku uzyskaniem tytułu magistra. Tytuł ten otrzymał na podstawie pracy dotyczącej wpływu nawożenia mineralnego na roślinność runa boru chrobotkowego „Cladonio-Pinetum”, napisanej pod opieką prof. dr hab. Hanny Piotrowskiej. Po ukończeniu studiów został zatrudniony na uczelni jako asystent.

W 1982 roku, Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego przyznała mu stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych w zakresie biologii za pracę poświęconą roli porostów na terenie zagospodarowanego boru chrobotkowego Cladonio-Pinetum w zachodniej części Borów Tucholskich, której promotorem także była prof. dr hab. Hanna Piotrowska. Po uzyskaniu nowego tytułu, Fałtynowicz awansował na adiunkta.

W miarę rozwijania swojej kariery naukowej, w 1991 roku zdobył stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych w dziedzinie biologii, a jego praca habilitacyjna dotyczyła porostów Pomorza Zachodniego, będącego studium ekologiczno-geograficznym. Był inicjatorem Podyplomowego Studium Biologii z Elementami Biotechnologii i Ochrony Środowiska. W latach 1994–1995 kierował Pracownią Taksonomii i Geografii Roślin na Uniwersytecie Gdańskim. W 1995 roku uzyskał awans na stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz objął kierownictwo Katedry Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody na UG oraz Pracowni Naukowo-Edukacyjnej Słowińskiego Parku Narodowego (do roku 1996). W tym samym roku prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, nadał mu tytuł profesora nauk biologicznych.

W 1999 roku Wiesław Fałtynowicz przeniósł się do Wrocławia, gdzie objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a wkrótce potem profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2005–2006 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Biologii Roślin. W roku 2006 aktywnie uczestniczył w tworzeniu 1 września Wydziału Nauk Biologicznych, który powstał w wyniku podziału Wydziału Nauk Przyrodniczych. Początkowo pełnił obowiązki dziekana, a później został dziekanem, sprawując tę funkcję do 2011 roku. Od 1 stycznia 2012 roku jest kierownikiem Zakładu Bioróżnorodności i Ochrony Szaty Roślinnej UWr.

Na polu działalności naukowej Fałtynowicz jest członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Botanicznego, British Lichen Society (w latach 1993–1999) a także Bryologicko-Lichenologické Sekce České Botanické Společnosti. Należy również do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Gdyni i Suwalsko-Augustowskiego Towarzystwa Naukowego. Dodatkowo, był zastępcą przewodniczącego Komitetu Ochrony Przyrody przy Wydziale II Nauk Przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk. Fałtynowicz miał również zaszczyt uczestniczyć w licznych stażach zagranicznych w Niemczech, Estonii, Słowacji, Rosji oraz Czechach, co pozwoliło mu na rozwinięcie swojej wiedzy i umiejętności w zakresie biologii.

Dorobek naukowy

W swojej działalności naukowej Wiesław Fałtynowicz koncentruje się na wielu obszarach, w tym na ekologii, geografii oraz florystyce. Jego prace obejmują problematykę zagrożeń i ochrony porostów, a także fitosocjologię roślin naczyniowych oraz monitoring biologiczny. Wśród najistotniejszych osiągnięć znajdują się:

  • Polska bibliografia lichenologiczna, Kraków-Wrocław 1983,
  • Atlas of the geographical distribution of lichens in Poland, Kraków 1993, współautor,
  • Porosty Pomorza Zachodniego. Studium ekologiczno-geograficzne, Gdańsk 1991,
  • Szkolny monitoring środowiska, Krosno 2001,
  • Lichens of the protected areas in the Euroregion Niemen, Suwałki 2004,
  • Lista porostów i grzybów naporostowych Pomorza Gdańskiego, Gdańsk 2006.

Przypisy

  1. Prof. Wiesław Fałtynowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.11.2012 r.]
  2. Biografia W. Fałtynowicza na stronie UWr [on-line] [dostęp 22.11.2012 r.]
  3. Porosty Pomorza Zachodniego - studium ekologiczno-geograficzne w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 21.11.2012 r.]
  4. Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich uczniowie, pod red. A. Chmielewskiego, Wrocław 2007 r., s. 26.
  5. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej UWr, stan na 2012 r.
  6. Informacja uzyskana w archiwum LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach.
  7. Dane na podstawie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Oceń: Wiesław Fałtynowicz

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:10