Irena Jegliczka


Irena Anna Jegliczka, urodzona 10 sierpnia 1934 roku w Suwałkach, to znana postać w polskim środowisku edukacyjnym oraz społecznym. Jest nie tylko pedagogiem, lecz także nauczycielką historii, która z pasją przekazywała wiedzę młodym pokoleniom.

W swoim życiu Irena Jegliczka była również aktywną działaczką opozycji antykomunistycznej, co świadczy o jej odwadze i zaangażowaniu w walkę o wolność i prawdę w trudnych czasach dla Polski.

Życiorys

W 1958 roku Irena Jegliczka uzyskała dyplom na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów, przez niemal dwie dekady, aż do 1975 roku, uczyła historii w Szkole Podstawowej nr 59 w Poznaniu. Następnie, w latach 1975–1989, zatrudniona była w II Liceum Ogólnokształcącym im. Heleny Modrzejewskiej, a po przejściu na emeryturę w 1989 roku, kontynuowała swoją pasję nauczania do 2001 roku również w XXV Liceum w Poznaniu.

W czasie swojej kariery zawodowej, od 1958 do 1980 roku, Irena była aktywnym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W latach 1976–1977 angażowała się w kolportaż książek i czasopism podziemnych, takich jak korowski Robotnik oraz paryska Kultura. W 1980 roku wstąpiła do NSZZ Solidarność, gdzie pełniła funkcję założycielki oraz przewodniczącej Komisji Zakładowej w swoim liceum. W marcu 1981 roku działała na rzecz organizacji strajku innego nim bydgoską prowokacją, a latem tego samego roku reprezentowała swój region jako delegat na I Zjazd Delegatów Solidarności Regionu Wielkopolska.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, Irena Jegliczka nieprzerwanie kontynuowała swoją działalność opozycyjną. Brała udział w kolportażu nielegalnych publikacji, takich jak ulotki, kasety wideo, książki, a także pisma uczniowskie, w tym Echa Dwójki oraz Tygodnik Mazowsze. Była znaczącą postacią, organizując pomoc prawną, finansową oraz medyczną dla osób prześladowanych przez reżim komunistyczny. W styczniu 1982 roku wsparła uczniów swojego liceum, którzy zdecydowali się na bojkot studniówki, a także była rzecznikiem na rzecz aresztowanych.

Od 1984 roku aktywnie uczestniczyła w tajnej Komisji Oświaty poznańskiej Solidarności oraz angażowała się w Duszpasterstwo Nauczycieli. W latach 1984–1986 była przedmiotem obserwacji przez Wydział III-1 Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. W czerwcu 1986 roku została zatrzymana na 48 godzin pod zarzutem przechowywania nielegalnych materiałów w swoim mieszkaniu, jednak po amnestii nie doszło do jej procesu. Po krótkiej przerwie w nauczaniu, od września 1986 roku, została zawieszona, lecz już w marcu 1987 roku jej odwołanie do Komisji Dyscyplinarnej przy Ministerstwie Oświaty przyniosło efekt i została przywrócona do pracy. Warto zaznaczyć, że od stycznia 1990 roku współpracowała z Klubem Inteligencji Katolickiej oraz Wspólnotą Polską, gdzie prowadziła prelekcje dla społeczności.

Odznaczenia

Wyróżnienia Ireny Jegliczki pokazują jej aktywny wkład w edukację oraz kulturę. W ciągu swojej kariery zdobyła szereg cennych odznaczeń, co świadczy o jej zaangażowaniu i pasji. W szczególności, odznaczona została:

  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1997 roku,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku,
  • odznaką Zasłużony Działacz Kultury w 2001 roku.

Przypisy

  1. II LO w Poznaniu, Śniadanie w Dwójce z Panem Prezydentem Bronisławem Komorowskim.
  2. Słownik „Niezależni dla Kultury 1976-1989”, Irena Jegliczka.
  3. rozm. Katarzyna Florczyk, Wspomnienia o początkach „Solidarności”, w: Przewodnik Katolicki, nr 35/2010, s. 24.
  4. a b c d e Encyklopedia Solidarności, Irena Anna Jegliczka. [dostęp 13.11.2019 r.]

Oceń: Irena Jegliczka

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:11