Cecylia Moderacka


Cecylia Moderacka to postać o bogatej historii, urodzona 22 listopada 1921 roku w Suwałkach. Jej życie zakończyło się w tym samym mieście, gdzie zmarła 23 października 1997 roku.

Była polską działaczką państwową, która odgrywała istotną rolę w polityce swojego kraju, pełniąc funkcję posłanki na Sejm PRL przez dwie kadencje, VII i VIII, w latach 1976–1985.

Życiorys

Cecylia Moderacka była córką Karola i Feliksy. W trakcie II wojny światowej pracowała w Banku Powiatowym w Suwałkach. Po wojnie, w roku 1951, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. Podczas nauki zdobywała doświadczenie, pracując jako księgowa w Centrum Zarządzania Przemysłem Skórzanym w Łodzi.

Po zakończeniu edukacji podjęła pracę nauczycielki w Zespole Szkół Ekonomicznych CRS „Samopomoc Chłopska”. W następnych latach jej kariera zawodowa obejmowała również zatrudnienie w Technikum Mechanicznym oraz w Oddziale Spółdzielczości Pracy im. Marii Konopnickiej, gdzie pełniła funkcję radcy prawnego. Pracowała także w Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Suwałkach.

Od 1962 roku był członkiem Stronnictwa Demokratycznego. W 1969 roku uzyskała mandat członka Powiatowej Rady Narodowej w Suwałkach, a następnie była jej wiceprzewodniczącą. Po reformie administracyjnej w 1975 roku zasiadała przez rok w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Suwałkach.

W 1976 roku, rekomendowana przez Stronnictwo Demokratyczne, zdobyła miejsce mandatowe w okręgu Suwałki podczas wyborów do Sejmu PRL VII kadencji. W parlamencie pełniła rolę członka Komisji Pracy i Spraw Socjalnych. W 1980 roku, po uzyskaniu reelekcji, kontynuowała pracę w Sejmie VIII kadencji, gdzie była członkiem Komisji: Przemysłu Lekkiego, Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości oraz Przemysłu.

Była wieloletnią i zasłużoną działaczką Ligi Kobiet, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Jej praca i zaangażowanie zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 30-lecia Polski Ludowej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przypisy

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
  2. Lista odznaczonych, „Kurier Polski”, nr 146 z 30.07.1985 r., s. 2

Oceń: Cecylia Moderacka

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:22