Pomnik Bohaterom Września 1939


Pomnik Bohaterom Września 1939 w Suwałkach to niezwykle istotny obiekt pamięci narodowej, który znajduje się na małym placu przy ulicy Wojska Polskiego.

Na cokole, który dawniej służył jako pomnik artylerzysty, umieszczone są pamiątkowe tablice, które zostały poświęcone wszystkim żołnierzom wywodzącym się z przedwojennego garnizonu suwalskiego. Tablice te oddają hołd tym, którzy polegli na frontach II wojny światowej.

Opis pomnika

Monument, o którym mowa, usytuowany jest na placu przylegającym do koszar 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Jego konstrukcja składa się z trzech prostopadłościanów, które wspierają się na niskim cokole.

W centralnej części górnej bryły pomnika umieszczono stylizowany wizerunek orła w koronie. Poniżej, na ścianie monumentu wyryta jest inskrypcja brzmiąca: Bohaterom Września 1939.

Na niższej kondygnacji, na tablicy z brązu, znajduje się dedykacja o treści: Żołnierzom garnizonu suwalskiego: 1 Pułk Ułanów, 2 Pułk Ułanów, 3 Pułk Szwoleżerów, 41 Pułk Piechoty, 4 Dywizjon Artylerii Konnej, 1/29 Pułk Artylerii Lekkiej, 29 Baon KOP, którzy w wrześniu 1939 r. z najwyższym poświęceniem bronili Ziemi Ojczystej. Tablica ta została zainstalowana w 50. rocznicę niemieckiej inwazji na Polskę, a inicjatywę wsparło społeczeństwo Suwałk.

Uroczystości odsłonięcia tablicy miały miejsce w dniach 10-11 czerwca 1989 roku. W cokół pomnika wmurowano łuskę pocisku artyleryjskiego, której towarzyszyła ziemia z miejsc bitew, gdzie walczyli suwalscy żołnierze. W ceremonii uczestniczyli między innymi gen. Roman Paszkowski, przewodniczący Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa, Czesław Anuszkiewicz, uczestnik wrześniowej kampanii 1939 r., oraz generał Rudolf Dzipanov.

W ciągu pięciu lat, we wrześniu 1994 roku, na lewym skrzydle monumentu pojawiła się kolejna tablica. Wpis na niej głosi: Żołnierzom Rezerwowej Brygady Kawalerii Wołkowysk i 24 Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza w Sejnach, Junakom przysposobienia wojskowego suwalskich i augustowskich szkół średnich, Kompanii Leśnej PW, Ochotnikom ze Związku Strzeleckiego, którzy na Ziemi Suwalskiej złożyli Ojczyźnie najwyższą ofiarę we wrześniu 1939 r. Tablica ta została umieszczona z okazji 55. rocznicy sowiecko-niemieckiego ataku na Polskę.

Latem 2003 roku pomnik przeszedł renowację, a cokół został pokryty czarnym marmurem. Opiekę nad tym ważnym monumentem sprawuje Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach. Dziś obszar wokół pomnika jest miejscem wielu ceremonii o charakterze patriotycznym, a sam pomnik znany jest jako Pomnik Bohaterów Września 1939 roku, Pomnik Żołnierzy Garnizonu Suwalskiego, lub po prostu jako Żołnierzy Września.

Ciekawostka – o pomniku artylerzysty

Krzysztof Skłodowski relacjonował w swoim opisie, że w maju 1932 roku, na placu przyległym do ulicy Augustowskiej, który był częścią 4 DAK, miało miejsce poświęcenie fundamentu pod pomnik poległym żołnierzom. Pomnik ten, znany później jako pomnik Artylerzysty, przedstawiał figurę żołnierza opierającego się o pionową formę betonową, trzymającego w dłoniach pocisk artyleryjski.

W artykule Grzegorza Płatonowa można znaleźć informację, że ta niezwykła konstrukcja została wzniesiona w połowie lat dwudziestych, a jej fundatorem był oficer artylerii, który chciał w ten sposób uhonorować poległego kolegę, który służył jako artylerzysta podczas konfliktu polsko-bolszewickiego. Pomnik usytuowany był w obszarze zajmowanym przez 1. dywizjon 29. Pułku Artylerii Polowej (lekkiej), a z ulicy Augustowskiej (obecnie Wojska Polskiego) odgradzał go płot.

Na cokole pomnika, który do dziś przetrwał, stała postać artylerzysty w mundurze, rogatywce, z pasem na szelkach oraz ładownicami. Aby dopełnić wizerunek, miał jeszcze na nogach owijacze. W rękach trzymał pocisk armatni, a cała figura została wykonana z piaskowca lub betonu i miała wysokość około 2 metrów. Z drugiej strony pionowej części cokołu, pod umieszczonym tam krzyżem, znajdował się ołtarz polowy.

W 1938 roku, figurę artylerzysty dotknęła nieprzyjemna sytuacja, gdy uderzył w nią piorun, co spowodowało jej rozbicie na liczne fragmenty. Po usunięciu resztek figury, na cokole postawiono mniejszą armatię polową starego typu, która wkrótce wpadła w ręce Armii Czerwonej, krótkotrwale okupującej Suwałki w 1939 roku.

Przypisy

  1. K. Skłodowski, Garnizon Suwałki w latach 1921-1939*, Suwałki 2021 r., s. 172.
  2. Karta obiektów pamięci w Suwałkach - część 4, https://um.suwalki.pl/mieszkaniec/pomniki,4141/karta-obiektow-pamieci-w-suwalkach-czesc-4,2574428 [dostęp 10.06.2023 r.]
  3. A. Matusiewicz, Pomniki w Suwałkach, „Jaćwież” 2005 r., nr 31, s. 49-50.
  4. A. Matusiewicz, Pomniki w Suwałkach, „Jaćwież” 2005 r., nr 31, s. 50.
  5. G. Płatonow, Pomnik artylerzysty, „Tygodnik Suwalski” 2003 r., nr 26, s. 11.
  6. Historyk, autor książek, pracownik Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Oceń: Pomnik Bohaterom Września 1939

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:18