Stanisław Jan Raułuszkiewicz, urodzony 28 stycznia 1926 roku w Suwałkach, był uznawanym polskim specjalistą w dziedzinie fizjologii oraz patologii rozrodu zwierząt. Jego wkład w naukę był nieoceniony, a praca przyniosła wiele istotnych odkryć w tej dziedzinie.
Prof. dr hab. Raułuszkiewicz zmarł 2 sierpnia 2019 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie ważny dorobek naukowy, który inspirować będzie przyszłe pokolenia badaczy.
Życiorys
Stanisław Raułuszkiewicz był synem Stanisława i Eugenii. W 1947 roku rozpoczął studia na Wydziale Weterynaryjnym Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, który to został w 1952 roku włączony do nowo powstałej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Bezpośrednio po ukończeniu studiów w 1952 roku, podjął pracę w Departamencie Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa.
Następnie pracował w Gorzowskich Zakładach Przemysłu Bioweterynaryjnego „Biowet” w Gorzowie. Od 1953 roku kontynuował swoją karierę w Katedrze Patologii Rozrodu i Kliniki Położniczej na Wydziale Weterynaryjnym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, która od 1972 roku nazywana była Akademią Rolniczą. W 1961 roku uzyskał stopień doktora, a w 1985 roku stopień doktora habilitowanego.
W 1987 roku rozpoczął pracę jako docent, a 14 stycznia 1992 roku nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk weterynaryjnych. W 1996 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Raułuszkiewicz był także aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego, Polskiego Towarzystwa Genetycznego oraz Komitetu Biologii Rozrodu Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.
Przypisy
- a b c Stanisław Raułuszkiewicz [online], muzeum.upwr.edu.pl [dostęp 24.08.2019 r.]
- a b c d e Prof. Stanisław Jan Raułuszkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.08.2019 r.]
- a b c d prof. dr hab. Stanisław Raułuszkiewicz. wyborcza.pl. [dostęp 14.08.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Zbigniew Brzeziński (epidemiolog) | Michał Kirkor (taternik) | Aleksander Margolis | Ewa KrajewskaOceń: Stanisław Raułuszkiewicz