Michał Kirkor, urodzony 17 października 1871 roku w Suwałkach, a zmarły 20 lub 25 stycznia 1907 roku w Zakopanem, był osobą o niezwykłym dorobku. Doktor medycyny, taternik, a zarazem działalności turystycznej, wpisuje się w historię Polski jako zesłaniec syberyjski.
W 1891 roku rozpoczął swoją edukację medyczną na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Niestety, w 1892 roku, z powodu swojej działalności politycznej oraz dążeń niepodległościowych, został zesłany na Sybir. Jego losy splotły się z losami rodzeństwa: Dymitra i Heleny, a także ich prawną opiekunką – Celiną Kirkorową, społecznie zaangażowaną działaczką, która była siostrą matki Michała. Obok nich przebywała również Zofia Grabska, siostra znanych działaczy, Władysława i Stanisława, która później wyszła za Dymitra.
Po powrocie z zesłania, w latach 1895-1905, mieszkał w Krakowie, gdzie ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1898-1904 był asystentem w Katedrze Fizjologii pod okiem profesorów Napoleona Cybulskiego oraz Bronisława Kadera. W 1905 roku, z powodu zdiagnozowanej gruźlicy płuc, przeniósł się do Zakopanego. Początkowo pracował jako lekarz w sanatorium Dłuskich w Kościelisku, a później osiedlił się tam jako pacjent aż do swojej śmierci.
Michał Kirkor miał dużą rolę w rozwoju turystyki górskiej w Polsce. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Bratnia Pomoc, które zainicjowało otwarcie sanatorium dla mniej zamożnej młodzieży akademickiej cierpiącej na gruźlicę. W 1899 roku przyjął status członka Towarzystwa Tatrzańskiego, gdzie w latach 1902–1906 pełnił funkcję członka zarządu, a w okresie 1903-1905 skarbnika. Jego wysiłki przyczyniły się do powołania Sekcji Narciarskiej Towarzystwa. Kirkor z pasją eksplorował Tatry, często podróżując z Kazimierzem Tetmajerem.
Był znanym znakarzem szlaków turystycznych, a w 1901 roku prowadził wycieczkę w Tatry dla członków krakowskiego "Sokoła", którą opisał jako Wycieczka na Łomnicę. W 1902 roku, w towarzystwie Kazimierza Brzozowskiego, dokonał drugiego wejścia żlebem pomiędzy Giewontem a Małym Giewontem, nad którym obecnie wznosi się Żleb Kirkora, który także wyznakował.
Jego grób znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (kw. L-II-6), co jest dowodem na jego znakomite osiągnięcia i wkład w polską turystykę oraz medycynę.
Przypisy
- Kirkor Michał. z-ne.pl. [dostęp 01.11.2022 r.]
- a b c Radwańska-Paryska Zofia, Paryski Witold Henryk: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Wydawnictwo Górskie, Poronin 1995 r., ISBN 83-7104-008-3, s. 514;
- Ivan Bohuš: Kto bol kto ve Vysokých Tatrach, w: "Vysoké Tatry nr 5/1976, s. 22
- śp. Michał Kirkor
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Aleksander Margolis | Ewa Krajewska | Stanisław Raułuszkiewicz | Zbigniew Brzeziński (epidemiolog)Oceń: Michał Kirkor (taternik)