Bożena Ciecierska-Więcko


Bożena Ciecierska-Więcko, znana również pod swoim pseudonimem literackim Jeremi Bożkowski, urodziła się 16 czerwca 1935 roku w Suwałkach. Jej twórczość literacka oraz działalność dziennikarska pozostają ważnym elementem polskiej kultury literackiej. Niestety, zmarła 19 lutego 1986 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Jako autorka m.in. wielu popularnych powieści kryminalnych, Ciecierska-Więcko zyskała uznanie wśród czytelników. Jej prace zostały wydane przez wydawnictwo Czytelnik, w serii „Z jamnikiem”, co świadczy o jej wpływie na gatunek kryminału w Polsce.

Życiorys

Bożena Ciecierska-Więcko to postać o bogatej karierze życiowej, której początki sięgają Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. Po jego ukończeniu, podjęła różnorodne prace, m.in. jako nauczycielka w szkole podstawowej oraz pracownica fizyczna w firmie budowlanej. Jej talenty artystyczne ujawniały się również w działalności w Suwalskim Domu Kultury, gdzie pełniła rolę instruktorki oraz organizatorki widowni w amatorskim teatrze. W tym miejscu miała również zaszczyt występować jako aktorka oraz asystować reżyserowi.

W późniejszych latach, w końcu lat 50. XX wieku, Bożena przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo kształciła się w zakresie romanistyki, jednak ostatecznie zdecydowała się na polonistykę, zdobywając dyplom magistra filologii polskiej w 1965 roku. W trakcie nauki podjęła pracę dziennikarską, a niebawem awansowała na stanowisko kierownika Działu Kultury w redakcji miesięcznika „Wiedza i Życie”. Publikowała tam m.in. recenzje filmów oraz sztuk teatralnych, jednocześnie współpracując z tygodnikiem „Teatr”, dla którego recenzowała spektakle grane w różnych teatrach w całej Polsce.

W 1973 roku Bożena stała się członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a na przełomie lat 80. dołączyła do Związku Literatów Polskich. Jej debiut literacki miał miejsce w 1975 roku, kiedy opublikowała opowiadanie pt. Moja wojna w numerze 5 miesięcznika „Twórczość”. Przełomowe okazały się także jej powieści kryminalne, w których głównymi postaciami byli sierżant Fidybus i porucznik Karbolek, publikowane pod pseudonimem „Jeremi Bożkowski”.

Bożena Ciecierska-Więcko pozostawiła po sobie trwały ślad zarówno w literaturze, jak i w dziennikarstwie, a jej życiorys stanowi przykład wielowymiarowej kariery. Pochowana została na cmentarzu komunalnym Północnym w Warszawie.

Lista opublikowanych książek

Bożena Ciecierska-Więcko, uznana autorka, pozostawiła po sobie bogaty dorobek literacki. W jej bibliografii znajdują się następujące tytuły:

  • Donos na życie – zbiór opowiadań (wyd. Czytelnik 1976, nakład 10 290 egz., wyd. Estymator 2021),
  • Zbrodnia na eksport – komedia kryminalna (wyd. Czytelnik 1978, seria „Z jamnikiem”, nakład 120 320 egz., wyd. Estymator 2021),
  • Piękna kobieta w obłoku spalin – komedia kryminalna (wyd. Czytelnik 1982, seria „Z jamnikiem”, nakład 180 320 egz., wyd. Estymator 2021),
  • Msza za mordercę – powieść kryminalna (wyd. Czytelnik 1988, seria „Z jamnikiem”, nakład 100 320 egz., wyd. Alkazar 1993, wyd. Estymator 2021),
  • Dziękuję, wolę więzienie – powieść kryminalna napisana jako nowela filmowa (wyd. Estymator 2021),
  • Pada sobie śnieżek… – sztuka teatralna (nieopublikowana).

Ostatnie dwa tytuły w tym zestawieniu zostały znalezione wiele lat po śmierci autorki, co podkreśla ich wartość i znaczenie w jej twórczości.

Rodzina

Rodzina Bożeny Ciecierskiej-Więcko to historie pełne zasług i różnorodnych doświadczeń. Ojcem Bożeny był Józef Konstanty Ciecierski, który był dziennikarzem i pisał dla takich tytułów jak „Dziennik Ziemi Suwalskiej” oraz „Robotnik”. Ukończył on Korpus Kadetów, a jego kariera w armii obejmowała również działalność w wileńskiej AK, gdzie nosił pseudonim „Rokita”. Jego losy były dramatyczne, gdyż był więźniem obozu jenieckiego w Riazaniu oraz przetrzymywanym w okresie stalinowskim na Mokotowie.

Matka Bożeny, Helena Ciecierska, była urzędniczką pocztową, której wkład w rodzinne życie był równie istotny. W jej życiu zawodowym można dostrzec znaczenie pracy w instytucjach publicznych, co podkreślały jej obowiązki.

Mąż Bożeny, Antoni Więcko, ceniony ekonomista, wnosił do rodziny nie tylko wsparcie finansowe, ale także wiedzę oraz doświadczenie w zakresie swojego zawodu.

Dodatkowo, ich córka, Karolina Szafert, pracuje jako tłumaczka języka angielskiego, co pokazuje jak rodzina Bożeny rozwija się w kierunku nowoczesności i międzynarodowych kontaktów.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna [online], Warszawskie cmentarze [dostęp 08.01.2022 r.]
  2. Nekrologi warszawskie. [dostęp 13.12.2021 r.]
  3. Edmund E. Jankowski i inni, Słownik pseudonimów pisarzy polskich: XV w.-1970 r., Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1994. [dostęp 15.12.2021 r.]
  4. praca zbiorowa pod redakcją Dobrosławy Świerczyńskiej: Słownik pseudonimów pisarzy polskich, tom V. Wrocław: 1998, s. 111.

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Hanna Karp | Marcin Wojciechowski (dziennikarz radiowy)

Oceń: Bożena Ciecierska-Więcko

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:19