Elektrownia miejska w Suwałkach


Elektrownia miejska w Suwałkach to historyczny budynek, który powstał w latach 1930-1931. Znajduje się on w malowniczym mieście Suwałki, mieszczącym się w województwie podlaskim.

Warto podkreślić, że obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w województwie podlaskim, co podkreśla jego znaczenie dla lokalnej architektury oraz historii regionu.

Historia elektrowni w Suwałkach

W okresie międzywojennym na obszarze Suwałk funkcjonowała poniemiecka elektrownia miejska, która znajdowała się w drewnianym, prowizorycznym obiekcie.

Już w 1923 roku władze miejskie poruszały kwestię potrzeby budowy nowego budynku elektrowni, jednakże napotkały na trudności związane z brakiem zgody ze strony zarządcy terenu, to jest dyrekcji Polskich Kolei Państwowych z siedzibą w Wilnie.

Obecna elektrownia

„W 1929 roku Ministerstwo Komunikacji podjęło kluczową decyzję, która umożliwiła realizację budowy miejskiej elektrowni na terenie Polskich Kolei Państwowych w Suwałkach. Zgoda ta, udzielona na zasadzie dzierżawy, otworzyła drogę do stworzenia nowoczesnego, murowanego obiektu przy obecnej ulicy Sejneńskiej. Prace budowlane trwały od maja 1930 roku do grudnia 1931 roku, a projektantami tej inwestycji byli renomowani architekci: Zenon Rackiewicz oraz Eugeniusz Pohl.

W roku 1933, w obliczu niepokojów społecznych, mieszkańcy Suwałk zorganizowali protest przeciwko działaniom miejskich władz, które wykorzystywały zyski z elektrowni na finansowanie innych projektów. Akcja protestacyjna polegała na ograniczeniu poboru energii elektrycznej, a organizatorem działań był powołany w tym czasie Związek Konsumentów Prądu Elektrycznego w Suwałkach.

Niecałe trzy lata później, w 1936 roku, elektrownia zrealizowała kolejny etap swojego rozwoju, dostarczając prąd do innych miejscowości, takich jak Płociczno i Sejny. Okres II wojny światowej przyniósł jednak wiele trudności. Elektrownia przeszła istotną modernizację, lecz ucierpiała w czasie ewakuacji niemieckich żołnierzy z Suwałk w sierpniu 1944 roku, kiedy to wywieziono z niej kluczowe elementy, takie jak turbiny oraz kocioł.

Wbrew przeciwnościom, elektrownia wznowiła swoją działalność jeszcze w tym samym roku, jednak początkowo dostarczając energię tylko do najważniejszych obiektów użyteczności publicznej. W 1948 roku, władze znacząco zmieniły zarządzanie elektrownią, przekazując ją pod kontrolę Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Białostockiego. Mimo że elektrownia funkcjonowała przez kolejne lata, jej znaczenie z biegiem czasu malało. W miarę postępującej elektryfikacji w okresie powojennym, władze centralne podjęły decyzję o włączeniu Suwałk do krajowej sieci energetycznej, co z czasem doprowadziło do zamknięcia lokalnego zakładu.”

Przypisy

  1. a b Rejestr A - Wykaz zabytków nieruchomych województwa podlaskiego. [online], Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku (Biuletyn Informacji Publicznej), 19.07.2024 r. [dostęp 27.09.2024 r.]
  2. Janusz J. Kopciał (red.), Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, Suwałki: Wydawnictwo Hańcza, 2005, s.362-364.
  3. Janusz J. Kopciał (red.), Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, Suwałki: Wydawnictwo Hańcza, 2005, s.451.
  4. Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, Suwałki: Wydawnictwo Hańcza, 2005, s.471.
  5. Janusz J. Kopciał (red.), Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, Suwałki: Wydawnictwo Hańcza, 2005, s.478.
  6. Janusz J. Kopciał (red.), Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, Suwałki: Wydawnictwo Hańcza, 2005, s.512-513.

Oceń: Elektrownia miejska w Suwałkach

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:21