Wigry Suwałki


Suwalski Klub Sportowy Wigry Suwałki to polski klub piłkarski, który ma swoje korzenie sięgające 1947 roku. Jego siedzibą są Suwałki, a barwy klubowe to klasyczne biało-niebieskie.

Unikalnym osiągnięciem klubu jest awans do I ligi, który miał miejsce 8 czerwca 2014 roku, co było historycznym momentem w jego dziejach. W sezonie 2024/2025 klub bierze udział w zmaganiach w III lidze, reprezentując grupę 1.

Początkowo Wigry nie ograniczały się jedynie do piłki nożnej. Klub rozwijał się dynamicznie, oferując również osiem innych sekcji sportowych, w których odnosił sukcesy, głównie w regionie. Co ciekawe, z tych dyscyplin wyłoniło się wielu zdolnych zawodników, którzy mieli przyjemność grać w reprezentacji Polski.

W hokeju na trawie zasłynęli tacy zawodnicy jak: Tomasz Bacewicz, Dariusz Bolesta, Jacek Chrzanowski, Grzegorz Dziadkowski, Andrzej Kaszkiel, Artur Nowacki, Bogdan Pawłowski i Marek Sowulewski, reprezentując Polskę w międzynarodowych zawodach. W piłce ręcznej z powodzeniem wystąpili: Wojciech Baranowski, Krzysztof Szargiej oraz Stanisław Wiszowaty. Siatkówka również ma swoich reprezentantów, do których należy Ewa Darlukiewicz, Dorota Jańczuk-Bogusz, Beata Skibicka, Małgorzata Wołyniec-Majka, Ryszard Kaczyński oraz Krzysztof Olszewski.

Inne sekcje

Mimo że obecnie Wigry Suwałki funkcjonują jako klub skoncentrowany wyłącznie na piłce nożnej, w przeszłości miały w swoim portfolio wiele innych sekcji sportowych. Wśród nich można wymienić boks, brydż sportowy, hokej na trawie, narciarstwo, piłkę ręczną (zarówno kobiet jak i mężczyzn), piłkę siatkową (kobiet i mężczyzn), strzelectwo sportowe oraz tenis stołowy.

Sekcja tenisa stołowego istniała przez 11 lat, poczynając od roku 1965 do 1976. Jak twierdzą byli zawodnicy tej sekcji, jej zamknięcie było wynikiem braku znaczących osiągnięć drużyny. W późniejszych latach kilkakrotnie podejmowano próby reaktywacji – w roku 1974 oraz 1976, lecz niestety, obydwie zakończyły się niepowodzeniem.

Sekcje narciarska oraz strzelecka zaczęły swoją działalność w 1974 roku. Strzelectwo zostało przekazane klubowi przez Ligę Obrony Kraju, która wcześniej koordynowała ten sport w Suwałkach. Zawodnicy z tej sekcji odnosili sukcesy na poziomie wojewódzkim, a wśród medalistów znajdowali się: Wiesława Letkiewicz, Alina Regucka, Mirosław Litwiniuk, Adam Tabak oraz Adam Wądołowski. Jednak sekcja zakończyła działalność jesienią 1976 roku po zaledwie dwóch latach funkcjonowania. W tej samej chwili narciarstwo nizinnego na wniosek kierownika sekcji, Józefa Jasionowskiego, nosiło nazwę „KS Wigry Sekcja Narciarska w Dowspudzie”. Działalność tej sekcji również została zawieszona w 1980 roku z powodu braku wystarczającej liczby szkoleniowców.

W 1974 roku powstała sekcja bokserska, której pierwszym kierownikiem został Antoni Żuk. Odpowiedzialnym za nabór był Jan Sawicki. Niestety, brak profesjonalnego trener oraz odpowiednich warunków do treningu, jak również ograniczone fundusze na zgrupowania, spowodowały zawieszenie sekcji po kilku latach działalności. Mimo że w wigrach pojawiło się wielu obiecujących zawodników, takich jak Marek Galiński czy Romuald Turonek, ich sukcesy były ograniczone. Po pewnym czasie, w 1988 roku, sekcja została reaktywowana i działała do 1994 roku. Ten okres był pełen sukcesów suwalskiego pięściarstwa – zawodnicy zdobyli wiele medali oraz tytułów mistrzów okręgu. Arkadiusz Kuś, uznawany za najzdolniejszego pięściarza Wigier, odniósł również sukcesy na arenie krajowej, zdobywając brąz i srebro w juniorskich mistrzostwach Polski oraz wygrywając w turnieju O Puchar Mistrzów Olimpijskich.

W 1983 roku zainaugurowano sekcję brydża sportowego, która rywalizowała w białostockiej klasie okręgowej pod kierownictwem Ryszarda Hajdaka. Sekcję tę zamknięto niestety w roku 1984.

Kolejnym sportem rozwijanym w Wigrach był hokej na trawie, który zadebiutował w 1986 roku. Drużyny, grające pod szyldem Wigier, składały się przede wszystkim z młodzieży i juniorek. Do najważniejszych osiągnięć suwalskiej sekcji należy zdobycie tytułu mistrza Polski w halowej odmianie hokeja na trawie w 1989 roku. Sukcesy młodych zawodników powodowały, że niektórzy z nich zagrali także w reprezentacji Polski. Sekcja ta została rozwiązana w 1992 roku, głównie z powodu problemów finansowych klubu. Po krótkiej przerwie, trener Roman Twerdyk założył nowy zespół, kontynuujący tradycje drużyny pod nazwą Orły Suwałki, który istnieje do dziś i rozgrywa swoje mecze.

Historia

W 1946 roku, w strukturach 57. Pułku Piechoty, zainaugurowano działalność klubu WKS Suwałki, co zainicjowało długą historię sportową regionu. Drużyna ta od razu przyniosła sukcesy, zdobywając trzecie miejsce w finale mistrzostw okręgu białostockiego, który wówczas zważywszy na ligowe zawirowania, był drugim szczeblem rozgrywkowym w Polsce. Kolejny rok przyniósł nową nazwę dla klubu, a mianowicie WKS Wigry Suwałki, uznawaną dzisiaj za datę formalnego powstania drużyny.

Pod nowym szyldem rozgrywki były udane, bowiem zespół wywalczył drugą lokatę w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego. W następnym sezonie niestety spadli na czwarte miejsce, co oznaczało brak awansu do I ligi oraz nowej II ligi, która miała być inauguracja w kolejnym roku. W 1949 roku, Wigry pozostały w A Klasie, która przekształciła się w trzeci poziom rywalizacji. Tutaj drużyna również zajęła czwarte miejsce.

Lata sześćdziesiąte XX wieku były dla Wigier czasem stabilizacji, jednak przede wszystkim oznaczały notowanie przeciętnych wyników w lidze okręgowej. Wspomniane rozgrywki, które z początku funkcjonowały jako trzeci poziom, a od roku 1966/67 jako czwarty, nie przynosiły dużych sukcesów. Jednakże z końcem dekady zespół zaczął prezentować lepszą formę, triumfując dwukrotnie w finale szczebla wojewódzkiego Pucharu Polski i zajmując drugą lokatę w lidze.

Ryszard Sawicki, były zawodnik Wigier, w swojej monografii z okazji 60-lecia klubu wskazał na niedobory w organizacji klubu, które w jego opinii były powodem niewystarczających wyników. Krytykował nadmierny wpływ polityczny w podejmowanych decyzjach oraz nieodpowiednie podejście do lokalnych talentów. W tym samym czasie jednak w Wigrach pojawiły się uzdolnione jednostki, na czołowej pozycji Zbigniew Kwaśniewski – symbol klubu.

Kwaśniewski, znany ze znakomitych umiejętności technicznych, przeszedł przez cztery sezony w barwach Wigier, a następnie wiązał się z Włókniarzem Białystok, a później Gwardią Warszawa i Odrą Opole. Selekcjoner kadr mówił o nim z uznaniem, podkreślając, że gdyby urodził się w innym miejscu, miałby bardziej udaną karierę. Nieocenioną wartością jego gry były występy w spotkaniach reprezentacji Polski, choć ograniczały się do dwóch meczów. Kolejnym wartościowym graczem był Ryszard Karalus, z którym wspólnie występowali również w barwach Włókniarza.

W roku 1964, do drużyny Wigier dołączył Henryk Apostel, znany ze znaczących osiągnięć w polskim futbolu, takich jak mistrzostwo Polski z Polonią Bytom czy Puchar Polski z Legią Warszawa. Jego obecność w Wigrach to świadectwo jakości drużyny, gdyż do Suwałk trafił przez nieprzyjemności w Warszawie.

W latach siedemdziesiątych, Wigry znacznie się rozwinęły, zdobywając uznanie na rodzimych boiskach. Ambitne występy w Pucharze Polski przyniosły rozgłos, a do Suwałk przybywały drużyny pierwszoligowe, jak Legia czy Gwardia Warszawa.

Jednak w dniu 25 czerwca 2022 roku, klub ogłosił trudną decyzję o rezygnacji z występów w II lidze z przyczyn finansowych, co doprowadziło do przystąpienia do rozgrywek IV ligi, grupy podlaskiej w sezonie 2022/2023, zamykając pewien rozdział w ich bogatej historii.

Kadra

Wigry Suwałki to klub piłkarski, który ma na swoim koncie wielu utalentowanych zawodników. Zagadnienia związane z drużyną obejmują zarówno historie poszczególnych piłkarzy, jak i ich wkład w sukcesy klubu.

Numery zastrzeżone

NrPoz.Piłkarz
73 pomocnik PORafał Trocki

Sztab szkoleniowy

W skład sztabu szkoleniowego Wigier Suwałki wchodzi zespół specjalistów, którzy mają kluczowe znaczenie w rozwoju drużyny oraz jej przygotowaniu do rywalizacji w rozgrywkach. Poniżej przedstawiono skład sztabu, którego członkowie pełnią różne istotne role, by wspierać zespół na wielu płaszczyznach.

RolaImię i nazwisko
TrenerGrzegorz Mokry
Asystent treneraDonatas Vencevičius
Asystent treneraArkadiusz Szczerbowski
Trener bramkarzyKarol Salik
Kierownik drużynyZbigniew Kowalewski
Trener ds. przygotowania fizycznegoAdam Pomian
FizjoterapeutaDaniel Terlecki
FizjoterapeutaRimas Lewkiewicz

Każdy z członków sztabu wnosi unikalne umiejętności i doświadczenie, co przyczynia się do ogólnego sukcesu drużyny.

Barwy, herb i przydomki

Wśród najbardziej rozpoznawalnych przydomków drużyny Wigry, „biało-niebiescy” zajmuje czołową pozycję, co stanowi odniesienie do kolorów, które noszą piłkarze z Suwałk.

Barwy klubu, białe i niebieskie, nie są przypadkowe. Wywodzą się one z rzeczywistego krajobrazu regionu, z którego pochodzi zespół. Odcienie bieli oraz błękitu przywodzą na myśl licznie występujące tutaj rzeki i jeziora, w tym największe z nich – jezioro Wigry. Tak więc, barwy te doskonale oddają charakter Suwalszczyzny.

Herb Wigier przyjmuje formę niebieskiego okręgu, otoczonego szeroką, białą obwódką. Na jego powierzchni umieszczono napis Suwalski Klub Sportowy „Wigry”, a także rok założenia klubu, którym jest 1947. Na tle niebieskiego kręgu zdobią go trzy ciemnoniebieskie, falujące pasy. Te pasy symbolizują rzeki, natomiast dwa białe żagle odzwierciedlają jezioro Wigry, będące tytularnym znakiem regionu, z którego wywodzi się klub.

Elementy herbu, takie jak trzy rzeki, odnoszą się do trzech suwalskich rzek przedstawionych w herbie powiatu suwalskiego, co dodaje lokalnego kontekstu. Natomiast żagle są wizytówką jeziora Wigry. Na całym tle tych symboli znajdujemy znaczną, granatową literę „W”, będącą inicjałem nazwy klubu.

Ostatnia modyfikacja herbu sprawiła, że zmieniono napisy otaczające centralny motyw. Dotychczasowa formuła „Suwalski Klub Sportowy Wigry” została zamieniona na prostsze „KS Wigry • Suwałki”, jednak data, która przypisuje się do założenia klubu, pozostała niezmieniona.

Kibice i rywale

Wigry Suwałki to klub, który gromadzi lojalnych kibiców głównie w swoim regionie. Najwięcej z nich można spotkać w samych Suwałkach, ale również w okolicznych miejscowościach, takich jak: Olecko, Przebród, Szypliszki, Filipów, Jeleniewo, Stary Folwark, Nowa Wieś, Krzywe, Sobolewo, Mała Huta, Poddubówek oraz Tartak. Na przestrzeni lat w regionie zorganizowały się różnorodne grupy kibicowskie, w tym „Vis Maior ’99”, „Blue Boys ’22” oraz „Lucyfers ’04”.

Kibice Wigier z Suwałk utrzymują życzliwe relacje z fanami Granicy Kętrzyn. Rywalizacje sportowe są integralną częścią historii klubu, a główni przeciwnicy pozostają z nami przez długie lata. Do najważniejszych rywali zaliczają się ekipy z bliskiego regionu, w tym Jagiellonia Białystok, ŁKS 1926 Łomża, Sparta Augustów oraz Mazur Ełk.

Bez wątpienia, rywalizacja z tymi drużynami jest mocno odczuwalna w lokalnym środowisku, a kibice z pasją wspierają swój zespół w każdej konfrontacji.

Stadion Miejski w Suwałkach

Stadion Miejski w Suwałkach to nowoczesny obiekt znajdujący się przy ulicy Zarzecze 26. Ten stadion, oddany do użytku w 2011 roku, może pomieścić 2910 widzów, z czego wszystkie miejsca są siedzące. W jego skład wchodzi 200 miejsc VIP oraz 160 miejsc przeznaczonych dla gości. Na obiekcie zainstalowano podgrzewaną murawę, co znacząco podnosi komfort rozgrywek, a także telebim oraz oświetlenie, osiągające 1200 luksów.

Warto zaznaczyć, że w ramach modernizacji stadionu powstała zadaszona trybuna dla kibiców, mogąca pomieścić około tysiąca osób. Dodatkowo, obiekt wyposażono w cztery słupy oświetleniowe, każdy o wysokości trzydziestu metrów. Dzięki tym udogodnieniom, stadion stał się miejscem, które przyciąga wielu fanów sportu.

Co więcej, budynek znajdujący się za nową trybuną pełni wszystkie funkcje starej siedziby klubu, która została przekształcona w hotel. Nowatorskie rozwiązania architektoniczne oraz przemyślane przestrzenie sprawiają, że stadion w Suwałkach to miejsce, które można z powodzeniem odwiedzać, nie tylko podczas meczów.

Na początku września 2012 roku oddano do użytku sektor gości, który posiada 160 komfortowych miejsc siedzących. Trybuna ta została zlokalizowana w koronie stadionu, w pobliżu sektora IV, znanego kibicom jako „młyn”. Dla bardziej szczegółowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z osobnym artykułem o Stadionie Miejskim w Suwałkach.

Trenerzy

Na początku działalności drużyny, jej kierownictwo sprawowali zawodnicy z największym doświadczeniem. W miarę upływu czasu, w rolę trenerów wchodzili ci, którzy zakończyli swoją karierę na boisku. Do najbardziej znaczących postaci w tym okresie należy zaliczyć Romana Dziedziecha oraz Zdzisława Wierżajtysa. Pierwszym profesjonalnym trenerem drużyny był Tadeusz Sieja, który został pozyskany z Gorzowa Wielkopolskiego.

Okres urzędowaniaImię i nazwisko
1Sezon 1971–1972Tadeusz Sieja
2Sezon 1972–1973Brak informacji o trenerze
3Sezon 1973–1974Brak informacji o trenerze
4Sezon 1974–1975Brak informacji o trenerze
5Sezon 1975–1976 (mistrzostwa okręgu + 1-3. kolejka eliminacyjna do II ligi)Bogusław Malec
6Sezon 1975–1976 (4-6. kolejka eliminacyjna do II ligi)
Sezon 1976–1977 (1-22. kolejka)
Józef Polkowski
7Sezon 1976–1977 (23-26. kolejka)
Sezon 1977–1978 (1-9. kolejka)
Krzysztof Bedyński
8Sezon 1977–1978 (10-26. kolejka)
Sezon 1978–1979
Józef Polkowski
9Sezon 1979–1980
Sezon 1980–1981
Janusz Michalczyk
10Sezon 1981–1982 (1-11. kolejka)Jerzy Szaławiga
11Sezon 1981–1982 (12-26. kolejka)
Sezon 1982–1983 (1-16. kolejka)
Józef Polkowski
12Sezon 1982–1983 (17-26. kolejka)
Sezon 1983–1984 (1-6. kolejka)
Kazimierz Lewandowski
13Sezon 1983–1984 (7-13. kolejka)Wiesław Rykaczewski
14Sezon 1983–1984 (14-26. kolejka)
Sezon 1984–1985 (1-13. kolejka)
Grzegorz Szerszenowicz
15Sezon 1984–1985 (14-26. kolejka)Zbigniew Serafin
16Sezon 1985–1986
Sezon 1986–1987 (1-23. kolejka)
Emil Gleń
17Sezon 1986–1987 (24-26. kolejka)Wiesław Rykaczewski
18Sezon 1987–1988
Sezon 1988–1989
Sezon 1989–1990 (1-18. kolejka)
Stefan Liszewski
19Sezon 1989–1990 (19-36. kolejka)Janusz Michalczyk
20Sezon 1990–1991Józef Kawałko
21Sezon 1991–1992
Sezon 1992–1993 (1-6. kolejka)
Stefan Liszewski
22Sezon 1992–1993 (7-30. kolejka)
Sezon 1993–1994
Henryk Śliwiński
23Sezon 1994–1995 (1-15. kolejka)Anatolij Kozłow
24Sezon 1994–1995 (16-30. kolejka)Wiesław Rykaczewski
25Sezon 1995–1996 (1-29. kolejka)Wojciech Niedźwiedzki
26Sezon 1995–1996 (30. kolejka)Czesław Niewiarowski
27Sezon 1996–1997
Sezon 1997–1998
Grzegorz Szerszenowicz
28Sezon 1998–1999Stefan Liszewski
29Sezon 1999–2000 (1-24. kolejka)Henryk Śliwiński
30Sezon 1999–2000 (25-34. kolejka)Romuald Wiszniewski
31Sezon 2000–2001Stefan Liszewski
32Sezon 2001–2002Jan Złomańczuk
33Sezon 2002–2003 (1-8. kolejka)Henryk Śliwiński
34Sezon 2002–2003 (9-11. kolejka)Jacek Machiński
35Sezon 2002–2003 (12-15. kolejka)Henryk Leonowicz
36Sezon 2002–2003 (16-30. kolejka)Stefan Liszewski
37Sezon 2003–2004Grzegorz Szerszenowicz
38Sezon 2004–2005
Sezon 2005–2006 (1-9. kolejka)
Marian Geszke
39Sezon 2005–2006 (10-28. kolejka)
Sezon 2006–2007 (1-15. kolejka)
Zbigniew Kieżun
40Sezon 2006–2007 (16-30. kolejka)Piotr Stokowiec
41Sezon 2007–2008
Sezon 2008–2009
Sezon 2009–2010
Zbigniew Kaczmarek
42Sezon 2010–2011 (1-30. kolejka)Marek Witkowski
43Sezon 2010–2011 (31-34. kolejka)
Sezon 2011–2012
Donatas Vencevičius
44Sezon 2015–2016

Sezon 2016–2017

Dominik Nowak
45Sezon 2017–2018Artur Skowronek
46Sezon 2018–2019 (od 12 czerwca 2018)Kamil Socha
47Sezon 2018–2019 (od 5 listopada 2018)Ariel Jakubowski
48Sezon 2018–2019 (od 9 kwietnia 2019)Mirosław Smyła
49Sezon 2019–2020Adam Fedoruk

– Tabela, która została przygotowana, dokumentuje okres działalności trenerów zespołu od sezonu 1971–1972, kiedy to zatrudniono pierwszego profesjonalnego szkoleniowca.

– Należy zaznaczyć, że w tabeli nie uwzględniono trenerów z trzech sezonów: 1972-73, 1973-74 oraz 1974-75, w których drużyna rywalizowała w czwartej klasie rozgrywkowej.

Prezesi

Obecnie kierownictwo klubu Wigry Suwałki sprawuje Dariusz Mazur, który objął stanowisko prezesa po tragicznym odejściu Grzegorza Wołągiewicza. Wołągiewicz piastował tę funkcję od grudnia 2005 roku, wnosząc wiele do rozwoju klubu.

Lp.Imię i nazwiskoLp.Imię i nazwisko
1Piotr Neska10Stanisław Janowski
2Damazy Walicki11Wojciech Malinowski
3Marian Dąbrowski12Stefan Dojnikowski
4Roman Racz13Jacek Kruchelski
5Stanisław Pawłowski14Andrzej Jurewicz
6Eugeniusz Szoch15Ryszard Truszkowski
7Tadeusz Kościuk16Wiktor Raczkowski
8Longin Rosiński17Adam Kasprzyk
9Jerzy Glazer18Grzegorz Wołągiewicz

Reprezentanci Polski z Wigier Suwałki

W kontekście reprezentacji Polski z klubu Wigry Suwałki, istotną rolę odgrywają piłkarze związani z tym zespołem.

Reprezentacja Polski w zespole Wigry Suwałki
Zawodnicy Wigier
Imię i nazwiskoReprezentacja
Patryk MałeckiKadra „A”
Maciej MakuszewskiU-21
Marcin TarnowskiU-19
Paweł BaranowskiU-19
Andrzej NiewulisU-19
Wojciech KowalewskiKadra „A”
Jarosław GierejkiewiczKadra „A”
Jacek BayerKadra „A”
Zbigniew KwaśniewskiKadra „A”
Sztab szkoleniowy Wigier
Imię i nazwiskoReprezentacja
Zbigniew KaczmarekKadra „A”

Wśród nich, niektórzy zawodnicy mieli przyjemność grać w różnych kategoriach wiekowych lub reprezentacji narodowej. Ich osiągnięcia są naszym powodem do dumy i podkreślają wartość klubu na polskiej scenie piłkarskiej.

Rozgrywki z udziałem klubu

Wigry Suwałki, klub sportowy założony w roku 1947, mają bogatą historię, która oscyluje między trzema a czterema poziomami ligowymi. Dzięki wytrwałości, zespół zdołał wielokrotnie awansować i spadać w różnych sezonach. Urok suwalczan możemy dostrzec szczególnie w ich pierwszym awansie do III ligi, który miał miejsce w 1955 roku. W przeciągu lat, popularyzacja drużyny doprowadziła do momentów, które bez wątpienia na zawsze zapadły w pamięci kibiców.

W roku 1971 nastał okres krętej drogi dla klubu, kiedy to po czterech latach gry w III lidze, zespół spadł do IV ligi. Szybko jednak, w 1976, znów udało się wrócić na wyższy szczebel. Przypomnijmy też dramatyczne baraże o II ligę z Olimpią Elbląg, w których mimo dużych nadziei, Wigry musiały uznać wyższość przeciwnika. Konsekwencje spadku w 1996 roku wpłynęły znacząco na dalszy rozwój klubu, jednak po roku gry w IV lidze, z sukcesem zespół wrócił do III ligi na początku następnego sezonu.

Kolejne problemy, które nastały w 2003 roku, po raz kolejny zepchnęły klub do IV ligi, lecz ambicja drużyny i determinacja sprawiły, że w 2005 roku udało się ponownie awansować. Z azylu w II lidze, do którego Wigry dotarły w 2008 roku po reorganizacji klas, klub zmierzył się z nowymi wyzwaniami. Niestety, kryzys w 2022 roku, spowodowany wieloma niewłaściwymi decyzjami, zmusił zespół do wycofania się z II ligi, co oznaczało powrót do rozgrywek czwartej ligi – z najniższym poziomem w historii.

Poziomy rozgrywkoweSezony oraz opisy
IIIIIIIVVVIVIISezonLigaPoz.Pkt.BramkiZ/R/PUwagiNazwa
MPMO_____1946Mistrzostwa
Okręgu
1
(3)
11
(0)
20-14
(0-12)
5/1/2
(0/0/4)
Przegrane baraże.WKS
MPABC___1947Klasa A21020-215/0/3_WKS
1ABC___1948Klasa A41117-175/1/4_WKS Wigry
12ABC__1949Klasa A4717-243/1/5_WKS Wigry
12ABC__1949/50Klasa A31225-195/2/3_WKS Wigry
12KWKP___1951Kl. Wojewódzka (gr.II)(4)(0)(5-19)(0/0/4)Brak danych 2 meczów.WKS Wigry
121KW2KW___1952I Klasa Woj. (gr.IV)b.d.b.d.b.d.b.d._WKS
123ABC_1953Klasa A51236-306/0/8_Budowlani
123ABC_1954Klasa A41526-265/5/4_Budowlani
123ABC_1955Klasa A13783/2017/3/2_Wigry
123ABC_1956III Liga_____Wigry
123ABC_1957Klasa A72348-5410/3/9_Wigry
123ABC_1958Klasa A52560-4012/1/8_Wigry
12OABC_1959Klasa Okręgowa31737-298/1/5_Wigry
12OABC_1960Klasa A12238-15b.d._Wigry
12OABC_1960/61Klasa Okręgowa32447-2511/2/5_Wigry
12OABC_1961/62Klasa Okręgowa51642-416/4/8_Wigry
12OABC_1962/63Klasa Okręgowa92055-569/2/11_Wigry
12OABC_1963/64Klasa Okręgowa32344-428/8/6_Wigry
12OABC_1964/65Klasa Okręgowa81541-356/3/9_Wigry
12OABC_1965/66Klasa Okręgowa42025-258/4/6_Wigry
123OAB_1966/67Klasa Okręgowa32938-2111/7/4_Wigry
123OAB_1967/68Klasa Okręgowa42327-2910/3/9_Wigry
123OAB_1968/69Klasa Okręgowa32437-3711/2/9_Wigry
123OAB_1969/70Klasa Okręgowa23248-1913/6/3_Wigry
123OAB_1970/71Klasa Okręgowa13539-1114/7/1_Wigry
123OAB_1971/72III Liga (gr.III)152021/486/8/16_Wigry
123OAB_1972/73Klasa Okręgowa23868-1717/4/1_Wigry
12OAB__1973/74Klasa Okręgowa23548-2615/5/6_Wigry
12KWKMPKP__1974/75Kl. Wojewódzka33042-2013/4/5_Wigry
12KWKMPKP__1975/76Kl. Wojewódzka13862-817/4/1Reorganizacja ligi po sezonie.Wigry
123ABC_1976/77III Liga (gr.III)43634-2513/10/3_Wigry
123ABC_1977/78III Liga (gr.II)52936-2611/7/8_Wigry
123ABC_1978/79III Liga (gr.II)33236-2813/6/7_Wigry
123ABC_1979/80III Liga (gr.II)53438-2113/8/7_Wigry
123OAB_1980/81III Liga (gr.II)102440-408/8/10_Wigry
123OAB_1981/82III Liga (gr.II)131621-444/8/14_Wigry
123OAB_1982/83III Liga (gr.III)52637-279/8/9_Wigry
123OAB_1983/84III Liga (gr.III)72540-4111/3/12_Wigry
123OAB_1984/85III Liga (gr.III)33341-2713/7/6_Wigry
123OAB_1985/86III Liga (gr.III)43345-2913/7/6_Wigry
123OAB_1986/87III Liga (gr.III)33339-2611(2)/9/6_Wigry
123OAB_1987/88III Liga (gr.III)72727-258(1)/11/7(1)_Wigry
123OAB_1988/89III Liga (gr.III)53027-2010(3)/7/7_Wigry
123OAB_1989/90III Liga (gr.II)152533-549(2)/9/18(4)_Wigry
123OAB_1990/91III Liga (gr.III)62829-3112/5/9_Wigry
123OAB_1991/92III Liga (gr.V)53247-3112/8/10_Wigry
123OAB_1992/93III Liga (gr.IV)122837-429/10/11_Wigry
123OAB_1993/94III Liga (gr.II)83035-4014/2/14_Wigry
123OAB_1994/95III Liga (gr.II)122526-357/11/12_Wigry
123OAB_1995/96III Liga (gr.II)114445-3713/5/12_Wigry
1234OAB1996/97IV Liga (makroreg.)26761-2121/4/5_Wigry
1234OAB1997/98III Liga (gr.VII)46663/4721/3/10_Wigry
1234OAB1998/99III Liga (gr.IV)94846-5714/6/14_Wigry
1234OAB1999/00III Liga (gr.I)143935-4310/9/15_Wigry
1234OAB2000/01III Liga (gr.I)145147-4414/9/15_Wigry
1234OAB2001/02III Liga (gr.I)84946-4013/10/11_Wigry
1234OAB2002/03III Liga (gr.I)143031-438/6/16_Wigry
1234OAB2003/04IV Liga (podlaska)25048-1914/8/2_Wigry
1234OAB2004/05IV Liga (podlaska)17474-1924/2/4_Wigry
1234OAB2005/06III Liga (gr.I)93327-5210/3/15_Wigry
1234OAB2006/07III Liga (gr.I)123435-399/7/14_Wigry
1234OAB2007/08III Liga (gr.I)35840-1717/7/6Po tym sezonie zmieniono nazewnictwo poszczególnych szczebli rozgrywekWigry
E1234OA2008/09II Liga (gr.wsch.)95341-3515/8/11_Wigry
E1234OA2009/10II Liga (gr.wsch.)85656-3415/11/8_Wigry
E1234OA2010/11II Liga (gr.wsch.)124138-388/17/9_Wigry
E1234OA2011/12II Liga (gr.wsch.)123427-339/7/14_Wigry
E1234OA2012/13II Liga (gr.wsch.)103936-3911/6/17_Wigry
E1234OA2013/14II Liga (gr.wsch.)16250-3117/11/6_Wigry
E1234OA2014/15I Liga94736-3712/11/11_Wigry
E1234OA2015/16I Liga104541-3512/9/13_Wigry
E1234OA2016/17I Liga95251-4515/7/12_Wigry
E1234OA2017/18I Liga65240-3715/7/12_Wigry
E1234OA2018/19I Liga153740-569/10/15_Wigry
E1234OA2019/20I Liga182627-577/5/22_Wigry
E1234OA2020/21II Liga46451-3518/10/8Przegrane baraże o awansWigry
E1234OA2021/22II Liga46058-3818/6/10Przegrane baraże o awans, wycofanie z ligi po sezonieWigry
E1234OA2022/23IV Liga (podlaska)47295-4522/6/6_Wigry
E1234OA2023/24IV Liga (podlaska)193159-3130/3/1_Wigry
E1234OA2024/25III Liga (gr. I)_____Wigry

Podsumowanie występów na 3. stopniu rozgrywek ligowych

Statystyki dotyczące występów Wigier Suwałki w lidze 3. stopnia są ważnym elementem ich historii. Od 1953 do 2008 roku, zespół walczył o miejsce w czołówce polskiej piłki nożnej, z wieloma udanymi sezonami. Sukcesy, jakie osiągnęli, podlegają analizie na każdym etapie, co daje nam pełniejszy obraz ich dążenia do sukcesu.

KlubPunkty zdobyteBramkiLiczba meczówWyniki (Zwycięstwa/Remisy/Porażki)Sezony
(liczba występów)
Wigry Suwałki11331232–1231962366/239/3571956 – 2009/10 (33)

Podsumowanie występów w Pucharze Polski na szczeblu okręgowym (wojewódzkim)

Wigry Suwałki, uczestnicząc w okręgowym Pucharze Polski, miały okazję zmierzyć się z wieloma przeciwnikami na przestrzeni lat. Klasyfikacja 'medalowa’ przyznana dzięki zdobytym punktom oraz liczbie rozegranych meczów dowodzi determinacji klubu, który z roku na rok nieustannie dąży do sukcesu.

Łącznie 1m-2m-3mW edycjachOZPN Białystok 1m-2m-3mOZPN Suwałki 1m-2m-3mPodlaski ZPN 1m-2m-3m
Wigry Suwałki16-4-121955 – 2006/072-1-513-3-51-0-2

Wigry II Suwałki

Liga

W rozgrywkach ligowych, drużyna Wigry II Suwałki z reguły prezentowała się z bardzo dobrej strony. W sezonie 2010/11 zaskoczyli wszystkich, zajmując 1. miejsce w klasie B gr. podlaska II, co zapewniło im awans. Kolejne sezony były także udane, bowiem w roku 2011/12 uplasowali się na 3. miejscu w klasie A gr. podlaska, a to również zapewniło im awans do wyższej ligi.

Sezon 2012/13 przyniósł im 6. miejsce w klasie okręgowej gr. podlaska, natomiast kolejny, 2013/14, to już 2. miejsce, co znowu wprowadziło ich do nowszej klasy rozgrywkowej. Od 2014/15 grają w IV lidze gr. podlaska, starając się utrzymać wysoką formę i ambicje.

Puchar Polski (Podlaski ZPN)

W rozgrywkach Pucharu Polski organizowanych przez Podlaski ZPN również mieli swoje osiągnięcia. W sezonie 2010/11, 2011/12 i 2012/13 dochodzili do 1/8 finału. W kolejnych sezonach ich wyniki były również przyzwoite, gdyż w 2013/14 dotarli do II rundy, a w 2014/15 do IV rundy.

Sezon 2015/16 był wyjątkowy, gdyż udało im się awansować aż do 1/4 finału, co stanowiło powód do dumy dla klubu oraz jego sympatyków.

Puchar Polski (OZPN Suwałki)

Puchar Polski organizowany przez OZPN Suwałki również zapisał się w historii Wigier II Suwałki. Drużyna osiągnęła 2. miejsce w sezonie 1979/80 oraz ponownie w sezonie 1994/95. W obydwu edycjach finałów, drużyna miała zaszczyt zmierzyć się z pierwszym zespołem Wigier, co stanowiło cenne doświadczenie i wyzwanie dla młodszej ekipy.

Ciekawostki

Wigry Suwałki to niezwykły klub, który wyróżnia się na tle innych drużyn w II lidze.

  • jeden z nielicznych klubów, który dysponuje własną telewizją internetową,
  • Paweł Baranowski był pierwszym suwalczaninem, który w 2007 roku miał szansę na testy w klubie Wielkiej Brytanii, a konkretnie w West Bromwich Albion,
  • jako pierwszy zagraniczny trener Wiger występował Anatolij Kozłow z Rosji; prowadził on drużynę w rundzie jesiennej sezonu 1995/1996; aktualnie jako drugi trener klubu występuje Litwin Donatas Vencevičius,
  • jednym z wychowanków, który zdobył bramkę w meczu międzypaństwowym, był Marek Krzywicki, który 23 kwietnia 1992 roku strzelił gola w meczu z Litwiną,
  • 20 czerwca 2000 roku w meczu przeciwko Płomieniowi Ełk, wygranym 4:0 przez Wigry, zaprezentowała się para ojciec-syn, Jarosław i Łukasz Bartosiakowie,
  • klub może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami w Pucharze Polski, w tym Związku OZPN Białystok zdobywając trofea w latach 1968/69 i 1969/70,
  • wieloletnie sukcesy również w Pucharze Polski OZPN Suwałki w latach 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1984/85, 1987/88, 1988/89, 1990/91, 1991/92, 1992/93, 1994/95, 1995/96, 1998/99 oraz 1999/00,
  • na koniec, Puchar Polski w regionie Podlaskiego ZPN zdobyty w roku 2000/01.

Przypisy

  1. Komunikat Zarządu Klubu Wigry Suwałki [online], wigrysuwalki.eu, 25.06.2022 r. [dostęp 25.06.2022 r.]
  2. Jerzy Górko: Sezon 2007/08: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 681. ISBN 978-83-61418-03-0.
  3. Jerzy Górko: Sezon 2006/07: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 675. ISBN 978-83-61418-03-0.
  4. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2009/10. [dostęp 06.06.2010 r.] (pol.).
  5. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2008/09. [dostęp 06.06.2010 r.] (pol.).
  6. Jerzy Górko: Sezon 2005/06: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 670. ISBN 978-83-61418-03-0.
  7. Alicja Wejner: Polscy Kibice – informacje – Wigry Suwałki. [dostęp 19.06.2010 r.] (pol.).
  8. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2006/07. [dostęp 08.06.2010 r.] (pol.).
  9. Jerzy Górko: Sezon 2004/05: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 663. ISBN 978-83-61418-03-0.
  10. Jerzy Górko: Sezon 2003/04: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 645. ISBN 978-83-61418-03-0.
  11. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2005/06. [dostęp 08.06.2010 r.] (pol.).
  12. Stadion Miejski w Suwałkach. wigrysuwalki.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-09)]. na wigrysuwalki.eu/pl
  13. wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi trenerzy. [dostęp 07.06.2010 r.] (pol.).

Pozostałe obiekty w kategorii "Kluby sportowe":

UKS Orły Suwałki | Ślepsk Malow Suwałki

Oceń: Wigry Suwałki

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:15